Naravno ali umetno usnje?
Kateri material je boljši za uporabnika in manj škodljiv za okolje?
Lastnosti in razlike
Kaj je umetno (sintetično) usnje?
Tekstilna tkanina (npr. poliester), prevlečena s PVC ali poliuretanom, se imenuje umetno usnje.
Med proizvodnjo je ta plast tkanine prevlečena s tekočim PVC ali poliuretanom. Ta postopek stabilizira kompozit in ustvari umetno usnje. Sodobni proizvodni postopki omogočajo izdelavo vedno več materialov, ki posnemajo občutek in videz pravega usnja.
Umetnega usnja v resnici ni enostavno razlikovati od pravega usnja.
Novejša alternativa je umetno usnje na rastlinski osnovi, ki je še posebej zanimivo za ljudi, ki živijo vegansko. Na trgu ga je manj, običajno so izdelki iz rastlinskega umetnega usnja dražji. Toda pozor! Pogosto se pri predelavi le tega uporablja lepilo na kostni osnovi.
Kaj je naravno (pravo) usnje?
Naravno usnje je živalska koža, naravni izdelek, ki z obdelavo postane trpežen.
Za proizvodnjo naravnega usnja se uporabljajo živalske kože, ki so organski odpadek v prehrambni industriji. Se pravi, da nobena žival ne umre zaradi usnja. Ko je koža ločena od mesa in odstranjena dlaka, jo je treba hitro položiti v slanico. Prekrijejo jo z debelim slojem soli, da se ustavi proces razkrajanja. Da koža postane trajna in se ne razgradi, se najprej stroji in nato posuši. Tudi tehnologija strojenja je zelo napredovala, vendar se še vedno najpogosteje uporablja strojenje s kromom. Redko pa se uporablja rastlinsko ali sintetično strojeno usnje.
Izdelava nobenega od navedenih materialov (umetnega, naravnega ali veganskega usnja) ni brez vpliva na okolje in brez uporabe kemikalij. Pomemben je tudi izvor materialov. Saj se standardi o kemični obremenjenosti izdelkov zelo razlikujejo (npr. Indija, Kitajska…), prav tako dolge transportne poti še dodatno obremenjujejo okolje.
Zato je pomembno, da kupujete izdelke proizvajalcev, ki so zavezani evropskim standardom. Podjetje Fajfar pri izdelavi svojih izdelkov uporablja usnje preverjenih evropskih proizvajalcev in daje materiale na testiranje referenčnemu laboratoriju ZAVOD IRCUO Industrijski razvojni center za usnjarsko in obutveno industrijo.
Prednosti in slabosti
Umetno usnje
Pri proizvodnji umetnega usnja se uporabljajo premazi iz PVC ali poliuretana ter različna mehčala, topila in veziva.
Prednosti:
- Vodo odbojnost
- Brez uporabe živalskih kož
- Manj odpadkov pri predelavi, kot pri pravem usnju, saj ga je mogoče izdelati na meter
- Cenejši v primerjavi s pravim usnjem
- Enostavno čiščenje, tudi v pralnem stroju (vendar torbic ne polagajte v pralni stroj)
Slabosti:
- Slabše diha ali sploh ne diha
- Večji vpliv na okolje pri proizvodnem procesu, predelavi in odstranjevanju
- Ni tako trpežno kot usnje
- Ni naraven izdelek
- Težko razgradljiv
Naravno usnje
Pri obdelavi se uporabljajo kromove soli, ki omogočajo izdelavo raztegljivega usnja. Ta raztegljivost je pomembna za nadaljnjo predelavo v oblačila, čevlje in torbice.
Prednosti:
- Naravni izdelek (uporaba organskih odpadkov)
- Trajno
- Diha
- Robusten
- Edinstven
- Vsestranskost
- Visoko udobje pri nošenju
- Visoka prilagodljivost
Slabosti:
- Dražja izdelava in proizvodnja
- Živalski izdelek
- Več odpadkov, ker koža ni zrasla ravno (na meter)
Kaj je bolj robustno?
Pri tem je pravo usnje nedvomno najbolj robustno, saj je naravno bolj odporno na obrabo, trganje in trpežno.
Kako se razlikuje videz različnih vrst usnja?
Sodobna tehnologija je tako napredovala, da je neizurjenemu očesu pogosto težko določiti, kaj je umetno ali pravo usnje. Če niste prepričani, ali gre za umetno ali pravo usnje, poiščite simbol usnja.
Čeprav ta simbol ni zaščiten, je uporaba simbola usnja zagotovilo, da je izdelek izdelan iz pravega usnja.
Pod črto:
Odločitev med umetnim in pravim usnjem je odvisna od vaših osebnih prepričanj in potreb. Umetno usnje je vodo odbojno in lažje za vzdrževanje, ne vsebuje surovin živali in je običajno cenejše, vendar ni tako trpežno, zračno in trajnostno kot pravo usnje. Za izdelavo uporabljajo umetno maso na osnovi nafte – neobnovljivi viri.
Naravno usnje je trpežen in trajnosten naravni izdelek. Je koži prijazen – diha in se prilagaja obliki telesa, vendar je pogosto dražji in manj enostaven za vzdrževanje. Za izdelavo uporabljajo organske odpadke v prehrambeni industriji – živalske kože.
V podjetju Fajfar smo predani kakovosti in trajnosti. Naši copati, natikači in cokli so izdelani iz visokokakovostnih materialov, ki zagotavljajo dolgotrajno uporabo. Barvna paleta, ki sega od živahnih poletnih odtenkov do klasičnih nevtralnih barv, omogoča, da najdete popoln par, ki se bo ujemal z vašim edinstvenim stilom. Vsak par je izdelan z upoštevanjem okoljskih standardov, kar pomeni, da lahko uživate v nošenju obutve, ne da bi skrbeli za svoj ekološki odtis.